• Fall MAP Growth-Grades K-4th

    August 29-September 16

    Date

    Location

    Teacher

    Subject

    Monday, August 29

    Computer Lab 2

    Hefley

    ELA

     

    Computer Lab 2

    Beckler

    ELA

     

    Computer Lab 2

    Dover

    ELA

     

    Classroom

    Adams

    ELA

     

    Classroom

    Whitesides

    ELA

     

    Classroom

    Wright

    ELA

     

    Classroom

    Woodley

    ELA

     

     

     

     

    Tuesday, August 30

    Computer Lab 2

    Gillespie

    ELA

     

    Computer Lab 2

    Manera

    ELA

     

    Computer Lab 2

    Hefley

    Math

     

    Computer Lab 2

    Maurer

    ELA

     

    Classroom

    Wyatt

    ELA

     

    Classroom

    Nivens

    ELA

     

    Classroom

    Moore

    Math

     

    Classroom

    Cauthen

    Math

     

     

     

     

    Wednesday, August 31

    Computer Lab 2

    Gillespie

    Math

     

    Computer Lab 2

    Fitzkee

    ELA

     

    Computer Lab 2

    Simon

    Math

     

    Computer Lab 2

    Johnson

    ELA

     

    Classroom

    Wright

    Math

     

    Classroom

    Woodley

    Math

     

    Classroom

    Nivens

    Math

     

     

     

     

    Thursday, September 1

    Computer Lab 2

    Maurer

    Math

     

    Computer Lab 2

    Beckler

    Math

     

    Computer Lab 2

    Eagles

    ELA

     

    Classroom

    Wyatt

    Math

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Friday, September 2

    Computer Lab 2

    Dover

    Math

     

    Computer Lab 2

    Fitzkee

    Math

     

    Computer Lab 2

    Johnson

    Math

     

    Computer Lab 2

    Eagles

    Math

     

     

     

     

    Tuesday, September 6

    Computer Lab 2

    Simon

    ELA

     

    Computer Lab 2

    Manera

    Math

     

     

     

     

    Wednesday, September 7

    Computer Lab 2

    Simon

    Math

     

    Fall MAP Fluency-Grades K-2

    September 6-September 30

    Date

    Location

    Class

    Monday, September 19

    Computer Lab 2

    Gillespie

     

     

     

    Tuesday, September 20

    Computer Lab 2

    Maurer

     

    Computer Lab 2

    Manera

     

     

     

    Wednesday, September 21

    Computer Lab 2

    Hefley

     

    Computer Lab 2

    Beckler

     

     

     

    Friday, September 23

    Computer Lab 2

    Johnson

     

    Computer Lab 2

    Eagles

     

     

     

    Monday, September 26

    Computer Lab 2

    Simon

     

    Computer Lab 2

    Fitzkee

     

     

     

    Tuesday, September 27

    Computer Lab 2

    Dover

     

     

     

     

     CogAT-IOWA - 2nd grade Only

    October 10-12

    CogAT

    October 18-19

    IOWA

     

  • Naglieri NNAT-GT Grades 2-5

    November 21-22

     

     Winter MAP Growth-Grades K-4th

    November 28-December 21

    Date

    Location

    Class

    Subject

    Monday, November 28

    Computer Lab 2

    Hefley

    ELA

     

    Computer Lab 2

    Beckler

    ELA

     

    Computer Lab 2

    Dover

    ELA

     

    Classroom

    Adams

    ELA

     

    Classroom

    Whitesides

    ELA

     

    Classroom

    Wright

    ELA

     

    Classroom

    Woodley

    ELA

     

     

     

     

    Tuesday, November 29

    Computer Lab 2

    Gillespie

    ELA

     

    Computer Lab 2

    Manera

    ELA

     

    Computer Lab 2

    Hefley

    Math

     

    Computer Lab 2

    Maurer

    ELA

     

    Classroom

    Wyatt

    ELA

     

    Classroom

    Nivens

    ELA

     

    Classroom

    Moore

    Math

     

    Classroom

    Cauthen

    Math

     

     

     

     

    Wednesday, November 30

    Computer Lab 2

    Gillespie

    Math

     

    Computer Lab 2

    Fitzkee

    ELA

     

    Computer Lab 2

    Simon

    Math

     

    Computer Lab 2

    Johnson

    ELA

     

    Classroom

    Wright

    Math

     

    Classroom

    Woodley

    Math

     

    Classroom

    Nivens

    Math

     

     

     

     

    Thursday, December 1

    Computer Lab 2

    Maurer

    Math

     

    Computer Lab 2

    Beckler

    Math

     

    Computer Lab 2

    Eagles

    ELA

     

    Classroom

    Wyatt

    Math

     

     

     

     

    Friday, December 2

    Computer Lab 2

    Dover

    Math

     

    Computer Lab 2

    Fitzkee

    Math

     

    Computer Lab 2

    Johnson

    Math

     

    Computer Lab 2

    Eagles

    Math

     

     

     

     

    Monday, December 5

    Computer Lab 2

    Simon

    ELA

     

    Computer Lab 2

    Manera

    Math

     

     

     

     

    Tuesday, December 6

    Computer Lab 2

    Simon

    Math

     

    Winter MAP Fluency-Grades K-2

    January 5-February 3

    Date

    Location

    Class

    Wednesday, January 18

    Computer Lab 2

    Hefley

     

     

     

    Friday, January 20

    Computer Lab 2

    Gilespie

     

    Computer Lab 2

    Eagles

     

     

     

    Monday, January 23

    Computer Lab 2

    Johnson

     

    Computer Lab 2

    Manera

     

     

     

    Tuesday, January 24

    Computer Lab 2

    Maurer

     

    Computer Lab 2

    Beckler

     

     

     

    Wednesday, January 25

    Computer Lab 2

    Simon

     

    Computer Lab 2

    Fitzkee

     

     

     

    Thursday, January 26

    Computer Lab 2

    Dover

     

     

     

     

     ACCESS for ELL-Select students Grades K-12

    February 6 - March 9

  • Spring MAP Growth-Grades K-4th

    March 13-March 30

    Date

    Location

    Class

    Subject

    Tuesday, March 14

    Computer Lab 2

    Hefley

    ELA

     

    Computer Lab 2

    Beckler

    ELA

     

    Computer Lab 2

    Dover

    ELA

     

    Classroom

    Adams

    ELA

     

    Classroom

    Whitesides

    ELA

     

    Classroom

    Wright

    ELA

     

    Classroom

    Woodley

    ELA

     

     

     

     

    Wednesday, March 15

    Computer Lab 2

    Gillespie

    ELA

     

    Computer Lab 2

    Manera

    ELA

     

    Computer Lab 2

    Hefley

    Math

     

    Computer Lab 2

    Maurer

    ELA

     

    Classroom

    Wyatt

    ELA

     

    Classroom

    Nivens

    ELA

     

    Classroom

    Moore

    Math

     

    Classroom

    Cauthen

    Math

     

     

     

     

    Thursday, March 16

    Computer Lab 2

    Gillespie

    Math

     

    Computer Lab 2

    Fitzkee

    ELA

     

    Computer Lab 2

    Simon

    Math

     

    Computer Lab 2

    Johnson

    ELA

     

    Classroom

    Wright

    Math

     

    Classroom

    Woodley

    Math

     

    Classroom

    Nivens

    Math

     

     

     

     

    Friday, March 17

    Computer Lab 2

    Maurer

    Math

     

    Computer Lab 2

    Beckler

    Math

     

    Computer Lab 2

    Eagles

    ELA

     

    Classroom

    Wyatt

    Math

     

     

     

     

    Monday, March 20

    Computer Lab 2

    Dover

    Math

     

    Computer Lab 2

    Fitzkee

    Math

     

    Computer Lab 2

    Johnson

    Math

     

    Computer Lab 2

    Eagles

    Math

     

     

     

     

    Tuesday, March 21

    Computer Lab 2

    Simon

    ELA

     

    Computer Lab 2

    Manera

    Math

     

     

     

     

    Wednesday, March 22

    Computer Lab 2

    Simon

    Math

     

    Spring MAP Fluency-Grades K-2

    April 17-May 12

    Date

    Location

    Class

    Monday, April 17

    Computer Lab 2

    Gillespie

     

     

     

    Tuesday, April 18

    Computer Lab 2

    Maurer

     

    Computer Lab 2

    Manera

     

     

     

    Wednesday, April 19

    Computer Lab 2

    Hefley

     

     

     

    Thursday, April 20

    Computer Lab 2

    Dover

     

    Computer Lab 2

    Beckler

     

     

     

    Friday, April 21

    Computer Lab 2

    Johnson

     

    Computer Lab 2

    Eagles

     

     

     

    Monday, April 24

    Computer Lab 2

    Simon

     

    Computer Lab 2

    Fitzkee

     

    DRA-Grades K-4th

    September 6-30

    Fall

    January 5-February 3

    Winter

    April 17-May 2

    Spring

     

    GOLD-4K Only

    August 15-October 14

    Fall

    March 22-June 1

    Spring

     

    KRA-5K Only

    August 15-October 14

    Fall

     

    DIAL 4-4K Only

    Screened within 10 days of enrollment

     

    PTA-GT Grades 2-5

    February 21 - March 17

     

    SC Ready/SC PASS-Grades 3-4

    May 4–June 1

    Date

    Location

    Grade

    Subject

    Monday, May 8

    Classroom

    3rd

    ELA-Part 1

     

     

     

     

    Tuesday, May 9

    Classroom

    3rd

    ELA-Part 2

     

     

     

     

    Wednesday, May 10

    Classroom

    3rd

    Math

     

     

     

     

    Thursday, May 11

    Classroom

    4th

    ELA-Part 1

     

     

     

     

    Friday, May 12

    Classroom

    4th

    ELA-Part 2

     

     

     

     

    Monday, May 15

    Classroom

    4th

    Math

     

     

     

     

    Tues, May 16

    Classroom

    4th

    Science

     

     

  • ELEMENTARY (PK-6) ASSESSMENTS

    PreK and Kindergarten Readiness Assessments

    • Teaching Strategies GOLD® is an authentic, ongoing observational system for assessing children from birth through kindergarten. It helps teachers to observe children in the context of every day experiences, which is an effective way to learn what they know and can do. GOLD is based on 38 objectives for development and learning that include predictors of school success; teachers use them to focus their observations as they gather information to make classroom decisions.  GOLD is administered to 4K students during the first 45 days of the school year and during the last 45 days of the school year.
    • Kindergarten Readiness Assessment (KRA) is a developmentally appropriate instrument that measures a child’s school readiness across multiple domains.  Understanding a child’s school readiness helps kindergarten teachers best meet the child’s needs, and it helps schools, families, communities and policy makers know how best to support young children as they enter the K-12 environment. KRA determines each child’s readiness level from an evaluation of four domains: Social Foundations, Language/Literacy, Mathematics, and Physical Well-Being.  KRA provides a snapshot of students’ abilities at the beginning of the school year.  KRA is administered to all 5K students during the first 45 days of the school year.

    Gifted and Talented Assessments

    • Cognitive Abilities Test (CogAT) and Iowa Assessments (IOWA) for Grade 2 are used to identify students for Gifted and Talented programs. The identification of gifted and talented students is a multi-step process which consists of screening and referral, assessment of eligibility, and placement. The objective of the Grade 2 testing program is to evaluate each student for the purpose of placement into a district gifted and talented program.
    • Performance Task Assessment (PTA) is administered in late February each year.
       

    SC READY/SCPASS

    • The South Carolina College-and Career-Ready Assessments (SC READY) program is a statewide assessment in English Language Arts (ELA) and Mathematics administered to students in Grades 3–8.  The South Carolina Palmetto Assessment of State Standards (SCPASS) is a statewide assessment program in Science and Social Studies for students in elementary and middle school.  For the 2020-2021 SY, the SCPASS program will assess Science in Grade 4 and Grade 6.